Zatrzymanie wody w organiźmie – jak temu zaradzić?

Zastanówmy się, dlaczego woda zatrzymuje się w organizmie?

Najczęściej zatrzymywanie wody w organizmie to wynik niewłaściwej diety i braku ruchu. Zbyt dużo soli, picie niewielkiej ilości wody i nadrabianie tego kawą lub alkoholem oraz mała aktywność fizyczna sprzyjają gromadzeniu się płynów w tkankach. Może być to również wynik stosowania niektórych rodzajów leków (np. niesteroidowych leków zapalnych) lub tabletek antykoncepcyjnych. Czasowy nadmiar wody w organizmie jest też naturalny przed miesiączką i wynika ze wzrostu poziomu estrogenu.

Objawy zatrzymywania wody w organizmie

Najbardziej zauważalnym i charakterystycznym objawem zatrzymywania wody w organizmie są obrzęki, zwłaszcza dłoni i palców oraz kostek. Panie najczęściej zauważają to przy zakładaniu lub zdejmowaniu pierścionków.  Pojawiają się na skutek zaburzeń w transporcie wody w organizmie, czego efektem jest jej gromadzenie w przestrzeniach międzytkankowych. Charakterystyczna jest również opuchlizna wokół oczu (worki pod oczami), a w przypadku kobiet także w okolicach piersi. Zatrzymywaniu wody w organizmie towarzyszyć mogą także bóle głowy, uczucie ciężkości nóg, problemy z koncentracją, ciągłe uczucie zmęczenia i rozdrażnienie. Gromadzenie wody naturalnie wiąże się także ze wzrostem masy ciała, jednak nie wynika to z nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Co pomoże w wyeliminowaniu problemu?

1.Pij dużo wody

To najprostsza metoda na zatrzymywanie wody w organizmie. Jeśli będziemy pić dużo (co najmniej 2-3 litry wody dziennie), nasz organizm otrzyma jasny sygnał, że magazynowanie wody w tkankach nie jest potrzebne i ureguluje jej ilość. Pamiętajmy jednak o tym, żeby to nie było wypicie 2 litrów wody na raz, ale popijajmy ją regularnie małymi łykami w ciągu całego dnia.  Jeżeli będziemy, pić zbyt duże ilości wody „na raz” zostanie ona zwyczajnie przekazana do naszego pęcherza, a tylko jej nieznaczna część zostanie prawidłowo wchłonięta.

I jeszcze jedna ważna informacja dotycząca sensu picia dużej ilości wody. Dostarczanie odpowiedniej ilości czystej wody może przyczynić się również do likwidacji uciążliwych zaparć, których jedną z przyczyn jest właśnie niedostateczne nawodnienie organizmu. To dodatkowo pozwoli pozbyć się nadętego bolesnego brzucha.

2. Postaw na aktywność fizyczną

Aktywność fizyczna to najlepsza recepta na poprawienie krążenia, a tym samym na polepszenie gospodarki wodnej naszego organizmu. Jeśli nasza praca wymaga od nas wielogodzinnego siedzenia przy biurku, róbmy sobie przerwy na rozprostowanie nóg. Zrezygnujmy również przynajmniej częściowo z samochodu lub komunikacji miejskiej i jak najczęściej używajmy schodów zamiast windy. Czyli zadbaj o swój NEAT.

3. Odstaw sól i słone przekąski

Dobrym sposobem jest również wyeliminowanie soli z diety i zastąpienie jej świeżymi ziołami lub przyprawami. Pamiętajmy, że mnóstwo soli kryje się np. w chipsach, paluszkach, krakersach czy gotowych daniach.

4. Pij moczopędne zioła

Dużą skuteczność w redukcji nadmiaru wody wykazują zioła o działaniu moczopędnym: skrzyp polny, pokrzywa, karczoch i korzeń mniszka lekarskiego. Po co sięgać najczęściej?

 

  • Pokrzywa – liść pokrzywy działa moczopędnie. Jest powszechnie stosowany w stanach zapalnych dróg moczowych, zaburzeniach oddawania moczu czy w przypadku piasku nerkowego.
  • Mniszek lekarski  – jego ziele działa moczopędnie, a dodatkowo stymuluje wydzielanie żółci. Można go znaleźć w wielu mieszankach ziołowych.
  • Ziele skrzypu polnego – zazwyczaj kojarzy się je z działaniem wzmacniającym włosy i poprawiającym stan skóry, mało kto wie natomiast, że skrzyp polny ma działanie moczopędne. Bogaty we flawonoidy, substancje mineralne, saponiny, kwasy organiczne, witaminę C, garbniki. Można go pić w postaci naparu lub odwaru.
  • Lubczyk –   ma działanie moczopędne, rozkurczowe i rozgrzewające. Działa także na wszelką niestrawność, bóle brzucha, wzdęcia, a także łagodzi bóle menstruacyjne i usprawnia krążenie krwi w organizmie.

5. Postaw na naturalne diuretyki

Do produktów o właściwościach moczopędnych należą m.in. pietruszka, seler, pasternak, bakłażan i arbuz. Spośród nich pietruszka ma najsilniejsze właściwości moczopędne. Zwiększa objętość wydalanego moczu, co efektywnie wpływa na zmniejszenie zalegających w organizmie płynów. Co więcej, pietruszka pomaga również w leczeniu kamicy nerkowej przez zmniejszenie odkładania szczawianów wapnia. Pietruszkę (zarówno liście jak i korzeń) można śmiało dodawać do różnego rodzaju dań. Liście pietruszki mogą być dodatkiem do sałatki, zup czy koktajli. Lepiej jednak wybierać świeże niż suszone liście, a po suszone sięgać, gdy świeża natka nie jest dostępna. Z suszonych liści można z kolei przygotować napar, który także ma właściwości moczopędne.

Najlepsze naturalne diuretyki to:

  • zielona herbata
  • pietruszka natka
  • pietruszka korzeń
  • ogórek
  • winogrona
  • szparagi
  • arbuz
  • melon
  • pomidory
  • seler naciowy
  • czereśnie
  • truskawki

6. Zadbaj o prawidłową florę bakteryjną

Jeżeli w naszym przewodzie pokarmowym będzie panować równowaga i będą rozwijać się w nim bakterie, które wspierają prawidłową jego pracę, to w konsekwencji unikniemy problemów z zatrzymaniem wody w organizmie.

7. Wysypiaj się

Dostarczenie swojemu organizmowi odpowiedniej ilości snu jest kluczowe dla zachowania prawidłowej gospodarki hormonalnej. Brak snu prowadzi do zaburzeń równowagi hormonów w naszym ciele, a w konsekwencji do zatrzymania wody w organizmie oraz tycia.

 

Pamiętaj jednak, że jeżeli wszelkie starania nie przynoszą efektów, należy udać się do lekarza i sprawdzić przyczynę.