[cmsmasters_row][cmsmasters_column data_width=”1/1″][cmsmasters_text]
Jestem na diecie i nie chudnę! Podjadanie to problem, który nie pozwala chudnąć, nawet osobom świadomym żywieniowo. Trzymasz się określonych posiłków, pijesz tylko wodę, nie sięgasz po żywność przetworzoną, jednak nadal nie chudniesz? Czy masz świadomość co zjadasz między posiłkami? Stałe podjadanie prowadzi do spożywania nadmiernej i niekontrolowanej ilości kalorii. Podjadanie to przyzwyczajenie bądź odruch towarzyszący stanom stresu lub przeciwnie – chwilom relaksu.
Podjadanie da się ograniczyć lub zupełnie wyeliminować zajmie nam to trochę czasu. Dużo zależy od naszej silnej woli. Skorzystaj z paru sposobów, które mogą pomóc Tobie osiągnąć sukces.
1. Jedz kolację.
Przekąski pojawiają się w momencie, gdy robimy zbyt długie przerwy między posiłkami. Żyjesz nadal w przeświadczeniu, że nie wolno jeść po godzinie 18? Skończ z tym. Zjedz ostatni posiłek na 2-3 h przed pójściem spać. Nie doprowadzaj również do sytuacji, że nie jesz w pracy przez 8-9 h, wracasz do domu i cały wieczór coś skubiesz. Zabierz do pracy swój posiłek i zjedz go w czasie przerwy.
2. Bądź aktywna.
Aktywność fizyczna pozwala rozładować stres, za sprawą którego możemy podjadać. Ruch pozwoli nam również zająć czymś głowę.
3. Nie kupuj i nie przechowuj w domu przekąsek, które przypadkowo mogłabyś zjeść.
Pewnie już nie raz o tym słyszałaś. Jednak wciąż pojawia się wytłumaczenie, że to kupiłaś dla dzieci, to kupił mąż. Zastanów się jednak czy chcesz aby Twoje dzieci jadły czekoladowe batoniki? Z mężem powinno pójść łatwiej, porozmawiaj z nim, że to Wam wyjdzie na zdrowie, że chcesz zmienić swoje nawyki i po prostu potrzebujesz jego pomocy. Wszystkim wyjdzie to na dobre.
4. Jedz powoli.
Jedz wolno, dajesz wtedy swojemu organizmowi wystarczającą ilość czasu, by „stwierdzić”, że jest już najedzony i w odpowiednim momencie powiesz stop.
5. Naucz się podjadać.
Jeżeli nie jesteś w stanie zupełnie wykluczyć podjadania – idź na kompromis. Podjadaj zdrowe, niskokaloryczne rzeczy takie jak: pomidorki koktajlowe, marchewkę, seler czy też rzodkiewkę. Rzadziej decyduj się na suszone owoce czy też orzechy. Przygotuj sobie od czasu do czasu zdrowy deser, który możesz zjeść w ramach drugiego śniadania. To pozwoli zaspokoić Twoją ochotę na słodkie.
6. Wszystko, co jesz, nakładaj na talerz. Postępując w ten sposób, będziesz mieć większą kontrolę nad ilością spożywanego pokarmu.
Być może wydaje Ci się to śmieszne, spróbuj jednak tego sposobu. Jeżeli raz na jakiś czas zjesz garść lub dwie chipsów, nic się nie stanie. Jednak nałożenie ich na talerz pozwoli Tobie w kontrolowany sposób cieszyć się przekąską. Masz ochotę na batona? Pokój go na kawałki i ułóż na talerzu. Delektuj się jego smakiem, być może po 3 kawałkach nie będziesz miała ochoty na więcej? Jeśli chcesz nad tym zapanować musisz przejąć kontrolę. To Ty masz kontrolować jedzenie, a nie jedzenie Ciebie. Jedz powoli i wolno, unikaj jedzenia przed telewizorem.
7. Jedz w miarę regularnie.
Unikniesz niekontrolowanych wahań poziomu cukru we krwi.
8. Nie zapomnij o błonniku.
Sięgaj po produkty pełnoziarniste, kasze, chleby, płatki owsiane. One zapewnią Tobie sytość na długi czas.
9. Zajmij głowę czymś innym.
Jeżeli kolejny raz robisz sobie spacer do lodówki, spróbuj to zmienić. Zamiast otwierać lodówkę, wyjdź na chwilę na balkon, wyjdź na rower, zrób 5 przysiadów, cokolwiek co pozwoli Tobie zapomnieć o ochocie na kawałek kabanosa. Podjadanie zwykle nie jest wynikiem głodu. Organizm domaga się tego, do czego został przyzwyczajony.
10. Zapisuj co jesz.
Spisz sobie każdy dzień w dzienniczku żywieniowym, z każdym cukierkiem jaki zjadłaś. Później oblicz, ile kalorii, które zostały dostarczone przez cały dzień. Z pewnością pomoże ci to uświadomić, jak dużo niepotrzebnych kalorii spożywasz.
11. Staraj się nie podjadać podczas gotowania.
To największa moja zmora. Jeżeli jednego dnia podczas przygotowywania posiłków podjesz 150 kcal, tygodniowo wyjdzie już 1050 kcal nadwyżki. Próbuj, tylko wtedy kiedy to konieczne.
12. Zastanów się dlaczego podjadasz?
Być może przyczyną jest źle zbilansowana dieta, która dostarcza za mało składników odżywczych? może jednak jesteś na diecie 1000 kcal, może musisz znaleźć sobie jakąś pasję być zabić nudę ? może zacznij praktykować jogę by zmniejszyć poziom stresu w Twoim życiu?
13. Pij wodę.
Woda da Tobie uczucie sytości, dzięki czemu pomoże Tobie zapanować nad ochota na podjadanie. Jeżeli więc poczujesz chęć na zjedzenie czegoś napij się najpierw szklanki wody, jeżeli po 15 minutach nadal będziesz miała ochotę na jedzenie, może faktycznie jesteś głodna.
14. Planuj posiłki.
Najczęściej jest tak, że sięgasz po byle co jeżeli dnia poprzedniego nie przygotowałaś sobie obiadu, a wracasz zmęczona z pracy i musisz coś szybko zjeść. Jeżeli nie masz dużo czasu, planuj cały tydzień z wyprzedzeniem i gotuj na parę dni do przodu.
[/cmsmasters_text][/cmsmasters_column][/cmsmasters_row]